2022 Results

2022 Results

*Click the blue titles to view event results.
*For immediate results to 2022 events check the EMCC Facebook page.

BAR Points results up to June 28 are here.


Time Trial, Graminia 17.1K: Aug 10

Peter Boychuk 26:14
Dave Embury 27:07
Jim Yeske 26:13
Lorne Dmitryk 25:52
Dan Nelson 24:32


Criterium, 25 minutes + 3 laps: Aug 2

  1. Aaron Mumby
  2. Bill Burtnik
  3. Lorne Dmitryk
  4. Ross Wilson

Time Trial, TWP510, 20.5K: July 26

Mitch Davidson 34:58
Dustin Jensen 38:33
Jim Yeske 32:04
David Watson 31:35
Colin Fetter 28:44
Dennis Colburn 30:24
Lorne Dmitryk 31:21
Dan Nelson 29:59
George Irwin 29:18


Criterium Omnium: June 28

Official results here.

One Lap TT:
Boychuk 1:59
Robinson 1:59
Seaton 1:59
Buchan 2:00
Mumby 2:02
Roper 2:04
Saunders 2:09
Heacock 2:13
Plesmarski 2:19
Nelson DNS

5 Lap Scratch:

Group One:

  1. Robinson
  2. Nelson
  3. Roper
  4. Seaton
  5. Boychuk

Group Two

  1. Mumby
  2. Heacock
  3. Saunders
  4. Plesmarski

Win and Out:

Group One:

  1. Nelson
  2. Seaton
  3. Boychuk
  4. Roper
  5. Robinson

Group Two

  1. Mumby
  2. Heacock
  3. Saunders
  4. Plesmarski

Handicap:

  1. Boychuk
  2. Mumby
  3. Seaton
  4. Roper
  5. Nelson

Criterium Omnium: June 7

Official results here.

One Lap TT:
Peter Boychuk 1:58
Colin Buchan 2:02
Aaron Mumby 2:02
Jim Nelson 2:04
Lorne Dmitryk 2:10
Ed Heacock 2:10
Dave Watson 2:22

5 Lap Scratch:

  1. Aaron Mumby
  2. Peter Boychuk
  3. Jim Nelson
  4. Colin Buchan
  5. Lorne Dmitryk
  6. Dave Watson
  7. Ed Heacock (DNF)

Win and Out:

  1. Colin Buchan
  2. Aaron Mumby
  3. Peter Boychuk
  4. Lorne Dmitryk
  5. Dave Watson

Handicap:

  1. Aaron Mumby
  2. Peter Boychuk
  3. Colin Buchan
  4. Lorne Dmitryk
  5. Dave Watson

Time Trial, TWP 520 Olympiette Ctr., 20K: May 31

Official results here.

Maurice McKinney 36:53
Kendall Seaton 30:10
Richard Henderson 35:15
Sid McKinney 39:18
Jim Yeske 31:19
David Watson 31:40
Bill Lomax 30:37
Colin Fetter 28:44
Mitch Davidson 36:54
Peter Boychuk 31:18
Duncan Clarke 28:15
Aaron Mumby 30:34
Ross Wilson 33:02
Ed Heacock DNF
Dan Nelson 28:53


Road Race, Glory Hills: May 24

Official results here.

  1. Aaron Mumby
  2. Peter Boychuk
  3. John Saunders
  4. Colin Fetter
  5. Clive Burke
  6. Bill Lomax
  7. Gail Wozny

Time Trial, Graminia Rd, 17.1K: May 17

Official results here.

Peter Boychuk 26:51
Kendall Seaton 26:04
Ed Heacock 29:10
Sid McKinney 33:26
Colin Saunders 25:27
Maurice McKinney 32:08
Aaron Mumby 26:24
George Irwin 24:41
Clive Burke 27:56
Dan Nelson 25:04


Criterium Omnium: May 10

Official results here.

One Lap TT:

  • Carl Watkins 1:57
  • Dan Nelson: 1:57
  • Peter Boychuk 2:00
  • Kendall Seaton: 2:01
  • Andrew Leach: 2:02
  • Aaron Mumby: 2:02
  • Roy Robinson: 2:03
  • Curtis Roper: 2:05
  • Bill Burtnik: 2:05
  • David Embury: 2:07

5 Lap Scratch:

  • 1. Dan Nelson
  • 2. Aaron Mumby
  • 3. Peter Boychuk
  • 4. Andrew Leach
  • 5. Kendall Seaton
  • 6. Roy Robinson
  • 7. Carl Watkins
  • 8. David Embury
  • 9. Bill Burtnik
  • 10. Curtis Roper

Win and Out:

  • 1. Andrew Leach
  • 2. Roy Robinson
  • 3. Kendall Seaton
  • 4. Carl Watkins
  • 5. Aaron Mumby

Handicap:

  • 1. Peter Boychuk
  • 2. Bill Burtnik
  • 3. Dan Nelson
  • 4. Roy Robinson
  • 5. Curtis Roper
  • 6. David Embury
  • 7. Andrew Leach
  • 8. Carl Watkins
  • 9. Aaron Mumby
  • 10. Kendall Seaton

2UP Team Time Trial: May 3

Official results.

Unofficial Results